Stone balance + stonebalancingový workshop opentlí doprovodný program Adrenalin Challenge 2022

Zveřejněno: 18.5.2022

Kromě vystoupení bubeníka Viktora Vlka se v neděli 22. května můžete těšit na další doprovodnou show, o kterou se tentokrát postará Rudolf Novák, který si pro příchozí připravil i pestrý workshop.

Stonebalancing je umění, které spočívá ve vyvažování kamenů a jejich vršení do nepravděpodobných, leč nikoli nemožných pozic. Nepoužívá se žádné lepidlo nebo drát, jen a pouze přirozený tvar materiálu.
 
Na kameni se při otáčení hledají tři opěrné body, jež působí jako přírodní stativ. Tyto body mají mezi sebou vzdálenost v řádu centimetrů, mnohdy však pouze milimetrů. Nacházení těchto bodů je složitý a zdlouhavý proces, jenž bývá přirovnáván k meditaci.
 
Jak se postupně ponoříte do sebe, konečky prstů získají cit, a to i na velmi jemné změny povrchu kamene. Takto postavená skulptura je pochopitelně náchylná na okolní vlivy, jako je vítr či otřesy. Tím pádem jde o velmi pomíjivé umění.
 
Pokud najdete správnou velikost a tvar kamene, je šance, že i v exteriéru vydrží překvapivě dlouho. Naopak skulptury v interiéru drží opravdu dlouhou dobu a netrápí je zmíněný vítr ani otřesy.
 
Další informace i krásné a pestré fotky najdete na webu ZDE a společné stránky věnující se land artu a stonebalancingu na Facebooku TADY.
 
Za zmínku jistě stojí, že Rudolf Novák společně s Honzou Mackem před rokem otevřeli stonebalancingové hřiště, které je unikátní v tom, že je úplně první na světě! Víc o tomto hřišti se můžete dozvědět ZDEEE.
 
Foto: Archiv Rudolfa Nováka

Zpět na aktuality