Pomoc Marečkovi s příspěvkem na asistenčního pejska

Zveřejněno: 4.9.2019

Ne každý má v životě to štěstí, že se narodí zdravý a spokojený. To je i případ pětiletého Marečka, jenž je je vnukem Karla Martínka, který pro Vás v rámci Adrenalin Challenge rok co rok připravuje a organizuje oblíbenou disciplínu Extreme travers, tedy přelet nad Labem z Pastýřské stěny do věže děčínského zámku.

Jaký je vlastně Marečkův životní příběh pohledem patronky Jaroslavy Polacsekové ze spolku Šťastný pes – Handicap, z.s. ? Mareček je chlapec, jenž trpí dyspraxií jemné i hrubé motoriky, opožděným vývojem a nemluví. K tomu má navíc autismus středního stupně. Je velmi rychlý všetečka a pro jiné děti je jiný, zvláštní a málokdo mu rozumí.
 
Mareček podle paní Polacsekové také nemá pud sebezáchovy a nedokáže se orientovat v prostoru. Jeho rodiče tedy spolek oslovili s prosbou o asistenčního psa. Pejsek Spajk, který byl pro něj vybrán, je klidný, uvědomělý a již při prvním setkání si oba výborně porozuměli. Celý výcvik, na němž se již nyní pracuje, je velmi finančně i časově náročný, a proto se rodiče obrátili na Patrona dětí.
 
A jak příběh svého syna vypráví sama matka?
 
„Náš pětiletý Mareček je autista. Na první pohled vypadá jako normální kluk, jakmile s ním ale strávíte pár minut, zjistíte, že je jiný. Mareček zatím nemluví a spoustu věcí kolem sebe nechápe. Kromě autismu ho trápí také opožděný mentální vývoj a dyspraxie jemné i hrubé motoriky, která se projevuje jeho nešikovností. Dyspraxie je specifická porucha učení, která způsobuje, že Marečkovi všechno padá a ruce ho neposlouchají tak, jak by měly. Představte si, že si chcete něco vzít, ale nejde vám to. Nebo nejste schopni se naučit zavázat si tkaničky. A protože Mareček neví, proč má tak nešikovné ruce, často se vzteká a pláče. Někdy navíc s manželem nevíme, co jeho pláč způsobilo, a protože nám to Mareček nedokáže říct, pláče o to víc.
 
Moc bychom si přáli, aby se mu v našem světě žilo o něco lépe. Proto mu chceme pořídit asistenčního pejska, který ho bude doprovázet životem. Pejsek zabrání tomu, aby Mareček vběhl do silnice. Pomůže mu také v navazování sociálních kontaktů, a když se nám Mareček zatoulá třeba v obchodě nebo parku, vycvičený pejsek ho dokáže najít. Protože ale budou pořád spolu, pravděpodobně se nikde neztratí. A nakonec bude pejsek Marečkovým nejlepším přítelem a parťákem, který ho zklidní a
 
zlepší mu náladu.
Mareček svého budoucího pejska jménem Spajk už zná. Skvěle si rozumí a trénují, jak jim to spolu půjde. Aby ale Spajk mohl být opravdu jeho, musíme za něj zaplatit 190 000 korun, které bohužel nemáme. Jedna nadace nám ale daruje 30 000 korun a pomoc přislíbili také čeští vojáci sloužící na zahraniční misi, kteří se rozhodli přispět částkou 70 000 korun, čehož si hrozně moc vážíme. Stále nám však schází 90 000 korun, o které bychom chtěli požádat vás. Bez vaší pomoci Mareček svého asistenčního pejska nikdy mít nebude.“
 
Z cílové částky, kterou je potřeba vybrat, je zatím na kontě necelá polovina.
 
Za tým Adrenalin Challenge předem děkujeme za jakoukoli pomoc, kterou Marečkovi zašlete. Pevně věříme, že se nakonec potřebné finance podaří vybrat!
 
Další informace a podrobnosti včetně možnosti zaslání finančního obnosu naleznete ZDE.
 
Foto: Patrondeti.cz

Zpět na aktuality