Petra Šmídová o největším strachu, oblíbených (i nezávodních) disciplínách, odlišnosti závodu i účasti v roce 2020

Zveřejněno: 22.8.2019

Druhé místo mezi ženami v rámci extrémního závodu Adrenalin Challenge Race letos vydolovala Petra Šmídová, z níž byla radost a zároveň úleva patrná již po doběhnutí do cíle. I po více než třech měsících od závodu o něm mluví s nadšením, ale zároveň pokorou kvůli náročnosti adrenalinových disciplín, jež závodníci a závodnice absolvují.

Petro, v extrémním závodě Adrenalin Challenge Race 2019 jsi mezi ženami obsadila druhé místo. Jak s odstupem času tohle umístění hodnotíš? Byl to doposud Tvůj největší závodní úspěch?
Snad to nebude znít troufale, ale nebyl. Jsem bývalá vrcholová tanečnice a na kontě mám kromě různých krásných umístění z ČR a zahraničí i mistrovské tituly. Navíc běhám OCR závody a i tam se mi už párkrát poštěstilo. Z druhého místa na Adrenalin Challenge Race jsem ale měla velkou radost a ocenění mají doma na poličce své čestné místo.

Jak sis závod užila a co pro Tebe v jeho průběhu bylo nejtěžší? S čím ses nejvíc „prala“?
Největší strach jsem popravdě měla sama ze sebe, protože to byla první sportovní událost po pouhém dvouměsíčním tréninku od zranění, které mě na skoro tři čtvrtě roku vyřadilo ze hry. Nikam jsem se proto nehnala, všechny disciplíny jsem absolvovala společně s kamarádem a moc jsme si to užili.

Zástupci mužské části závodu se shodovali, že pekelně těžké bylo plavání. Souzníš s nimi? Bylo to opravdu to nejtěžší, co Tě během závodu potkalo?
Z plavání jsem měla noční můry už týden předem. (smích) Nakonec to ale zase tak strašný nebylo. Ne nadarmo se říká, že největší strach je z vyděšení. Pro mě osobně byl nejtěžší orientační běh. Já to v té mapě prostě nevidím.

A jaká disciplína, případně disciplíny, Tě naopak nejvíc nadchly?
Ty adrenalinové, takže skok z mostu a zipline. Mám za sebou už i skok z letadla, bungee jumping, paragliding, canyoning... Tyhle věci můžu. Jsem ráda ve vzduchu a klidně hlavou dolů. (smích) Mé okolí říká, že mám posunutý pud sebezáchovy. Asi na tom něco bude.

V čem se v Tvých očích Adrenalin Challenge Race oproti jiným závodům vymyká a v čem je nejvíc odlišný, jedinečný a zajímavý?
Od ostatních závodů se Adrenalin Challenge Race liší určitě počtem disciplín, které prověří variabilitu a univerzálnost každého závodníka, a to po fyzické i psychické stránce. Nestačí být pouze dobrý běžec nebo cyklista, člověk musí i trošku taktizovat a hlavně musí mít pořádný koule na tu adrenalinovou část.

Měla jsi před závodem nějakou speciální přípravu? Zaměřila ses extra na něco, co při běžném sportování často neprovozuješ?
Určitě ne. Jak jsem už zmínila na začátku, po zranění jsem se snažila nahnat alespoň nějakou fyzičku, na speciální přípravy nebyl čas ani myšlenky. Závod jsem šla hlavně pro zábavu.

Můžeme při dobré konstelaci s Tvou účastí na Adrenalin Challenge Race počítat i v příštím roce? A zkusíš třeba hecnout i někoho ze svého okolí, aby do toho šel taky?
Rozhodně ano. Příští rok mě tam máte znovu.

Foto: Zdeněk Sluka

Zpět na aktuality