Pavel Kadlečík o trénování v přírodě, dosahu závodu z knihy, největších lákadlech, důležitosti rozložení sil či předzávodních ambicích

Zveřejněno: 7.1.2021

Prvním potvrzeným závodníkem, jenž se letos postaví na start Adrenalin Challenge Race, je Pavel Kadlečík. Pro tohoto borce z Prahy půjde o závodní premiéru pod děčínskou skálou, ale celkově už má závodních zářezů na pažbě pěknou řádku. V obsáhlém a pohodově laděném interview jsme se na závod podívali z různých úhlů pohledu a dotkli se i obecně sportování a sportovních měření.

Pavle, jste úplně prvním borcem, jenž se přihlásil na extrémní závod Adrenalin Challenge Race 2021. Jak se už nyní, zkraje kalendářního roku, na akci těšíte?
Těším se moc, protože letošní květen bude zřejmě už konečně normální pro nás, kteří se chceme sportovně posouvat, trénovat a žít svobodně! Před dvěma lety jsem absolvoval několik kratších triatlonů a navštívil jsem díky tomu různé kraje v Česku, kam bych zřejmě nikdy nejel. Loni na jaře jsem zase zkusil Swimrun, což je závod, kde se opakuje běh a plavání ve volné přírodě, typicky v okolí vodních přehrad.
 
Ale chuti do závodění bylo méně - a vlastně ani nebylo tolik možností, jak si asi všichni vybavujeme. Vedle své civilní profese jsem i „záložák“ v české armádě, takže vyznávám určitou filozofii, že je potřeba si umět poradit v řadě různých, třeba i obtížných, situací.
 
Co pro Vás bylo hnacím motorem a hlavní motivací či pohnutkou k registraci na závod?
To bych musel ve vzpomínkách zapátrat až do období dospívání. Tehdy jsem měl sen, že jednou absolvuji triatlon. K realizaci snu však uběhlo mnoho let, ani nevím proč. Předloňské léto jsem zkusil i kvadriatlon (tam je navíc ještě kajak). V loňském roce přišla určitá katarze, začalo mě více bavit pravidelně trénovat v přírodě - vlastně to ani jinak nešlo. To jsem se totiž musel i otužovat v ledové vodě. (rozesměje se) Naučit se mnoho dovedností, „prodat“ je třeba jen ve dvou nebo třech závodech za sezonu, je momentálně moje know-how rekreačního sportovce „všeuměla“.
 
Jestli jsem v historii hledal správně, tak půjde o Vaši premiéru na tomto závodě. Je Vaše motivace užít si tenhle jedinečný zážitek a případně i uspět o to větší?
Jak už jsem zmínil, nejsem úplně sportovní začátečník, ale ani člověk, co by měl záměr jít tzv. na bednu. V podstatě každou z disciplín jsem už někdy vyzkoušel, nějak hlouběji, ale odděleně. Už neřeším začátečnické starosti, jak jednotlivé sporty zvládnout dobře a neztratit při přechodech na jinou disciplínu. Taky v sobě nemám tolik stresu, že mě třeba někdo nechtěně kopne v plaveckém balíku, nebo už taky vím, jak si rozložit síly v průběhu závodu. Pokud se dostanu mezi těch 15 závodníků ze sta, co se povezou při traversu přes kaňon Labe, bude to pro mě rozhodně úspěch!
 
O závodu jste se dozvěděl z Facebooku. Jak přesně? A co Vás na první dobrou zaujalo?
Vlastně to není přesné. Jasně, máte i svou stránku na Facebooku, ale někdy loni na podzim jsem se od kolegů ze Swimrun komunity doslechl, že je zařadili do knihy „Extrémní Česko: 41 závodů plných adrenalinu“. A tam jsem v záplavě různých dobrodružných akcí, konajících se ovšem ve více dnech, uviděl i váš Adrenalin Challenge. Sedlo si to s mojí představou najít si nějaký jiný závod než ty, které mám v paměti. Když jsem si na webu prošel jednotlivé disciplíny, zjistil jsem, že vlastně pro každou z nich mám základní předpoklady a zkušenosti. Ovšem travers z Pastýřské stěny do věže děčínského zámku bude hlavně o tom pustit se a jet. (smích)
 
Které z disciplín jsou pro Vás největším lákadlem a rád si je vyzkoušíte?
Asi největším lákadlem bude střelba ze vzduchovky. A potom „výškové“ disciplíny, i když se přiznám, že v minulosti jsem měl z výšek trochu respekt. Důvěřuji ovšem organizátorům závodu, že vše bude perfektně nachystáno. Vlastně každá z disciplín bude jistě něčím hezká a zajímavá, důležité je žádnou nevypustit!
 
A je naopak něco, z čeho máte trochu obavy a respekt?
Nevím, asi si půjdu na jaře někam zalézt na stěnu. Už jsem delší dobu ve skalách nebyl. Že bych z něčeho měl úplně obavy, tak to zase ne. Každopádně podle mě je důležité znát své hranice a nepřeceňovat síly. A v závodě lze tyto hranice testovat, případně měnit a posouvat.
 
Kolik závodů či obdobných měření sil máte již tedy za sebou?
Amatérských závodů, zejména v terénním triatlonu, mám na svém kontě kolem dvaceti. Dokážu si představit, že pro někoho to třeba bude první ostré měření sil. Takovým lidem přeji, nechť si každou disciplínu v předstihu aspoň trochu vyzkouší. Každý, kdo tento závod dokončí, jistě zaslouží respekt!
 
S jakými ambicemi, vyhlídkami a cíli do závodu půjdete?
Jak už jsem zmínil, chci mít možnost absolvovat extreme travers, což je předposlední disciplína. Nemůžu jít do závodu s představou, že třeba na kole či v jiné disciplíně hodně doženu oproti těm zbylým. Klíčové asi bude soustředit se na každou disciplínu a zvládnout ji ve slušném tempu. Hlavně ale nechci jít do závodu s cílem napálit to hned od začátku, musím vědět, kde má smysl ušetřit síly. Pokud budu dostatečně rychlý, abych šel přes travers, věřím, že v závěrečném slanění a doběhu najdu dostatek sil pro finiš. (usměje se)
 
Už jste i přemýšlel nad tím, jak konkrétně bude vypadat Vaše předzávodní příprava? Bude se nějak lišit od zmiňovaného tradičního sportovního „rejdění“, které provozujete běžně?
Pravidelně jezdím na kole po městě, ale i do zaměstnání, otužuji se ve Vltavě. Občas chodím i střílet - tedy s ostrými náboji. (smích) To vše beru jako dobrý základ, který udržím. S nabitými zkušenostmi přibývá více soustředění se na intervaly. Taky se snažím odstraňovat chyby vyplývající ze špatné techniky pohybu apod.
 
Žádný systematický běžecký trénink rozhodně neplánuji, jsem i přes výše zmíněné dost lenivý člověk. Maximálně si otestuji výkonnost na nějakém skupinovém trailu, kterých u nás v Praze určitě pár bude.
 
Fajn je i kurz slaňování, na který se chystám. Přeci jen i skok do lana je něco, co nemá moc lidí možnosti trénovat… Asi si i párkrát vyrazím lézt na stěnu.
 
To by myslím mohlo pro začátek stačit, a uvidím, jak se to předzávodní naladění s nabitými objemy posune. Věřím, že s jarem letošního roku začneme fungovat jako dřív, jsem o tom přesvědčen!
 
Přihlášky na závod najdete na našem webu ZDE.
 
Foto: Archiv Pavla Kadlečíka

Zpět na aktuality