Kdo je kdo na Adrenalin Challenge 2017 – Klub biatlonu Jílové

Zveřejněno: 8.5.2017

O bezpečí přítomných při střelbě z pušky při AC Race i AC Kids se nepostará nikdo ze známých westernových pistolníků, nýbrž neméně slovutný Klub biatlonu Jílové. S Mirkem Bártou z tohoto oddílu jsme si v obsáhlém interview povídali o samotném fungování tohoto oddílu, v současnosti v ČR velmi populárního sportu, jejich poslání při obou akcích či o tom, z jaké pušky vlastně budou pálit ti nejmenší závodníci.

V letošním roce jako biatlonový oddíl zajišťujete střelbu v rámci Adrenalin Challenge Race i Adrenalin Challenge Kids. Prosím nejprve o krátké představení Vašeho oddílu.
Klub biatlonu Jílové je sportovním oddílem s více než pětadvacetiletou tradicí. Vznikl krátce po osamostatnění Českého svazu biatlonu ze struktury Svazu technických sportů.

Za dobu své působnosti se zde podařilo vychovat mnoho úspěšných sportovců, kteří dosahovali výborných výsledků na národní úrovni. Někteří z nich byli dokonce členy reprezentačních družstev jak v letním biatlonu, tak i v biatlonu.

Klub biatlonu má svou základnu v Jílovém u Děčína. Probíhá tu příprava malých sportovců od 8 let až do veteránských kategorií. V posledních několika letech se chceme úspěšně prezentovat nejen v biatlonovém krosu, ale též v biatlonu. Proto nás od letních měsíců můžete potkávat i na cyklistických stezkách při přípravě na kolečkových lyžích.

Přestože je biatlon individuálním sportem, chceme naše děti prostřednictvím sportu vychovávat k přátelství a respektu ke svým soupeřům, k životu fair-play.

Nyní pojďme k oběma akcím. Připravujete se na něj nějak? A jak se na ně těšíte, berete je také jako zajímavé zpestření?
Žádné extra přípravy nepotřebujeme, je to pro nás zpestření a možnost poznat sportovce a nebo sportovní fandy. Bereme to jako příležitost ukázat jim, že terče jsou někdy proklatě malé. Jsme rádi, když si i široká veřejnost může alespoň trošku zkusit, jaké to asi je...

Začněme nejprve závodem AC Race. Co vše k němu budete zajišťovat a jak a kde bude palba závodníků ze vzduchovky v leže i ve stoje probíhat?
V AC Race budeme připravovat a zajišťovat střeleckou disciplínu. Připravíme jim na trati závodu zmenšenou verzi střelnice, se kterou se setkávají naši žáci při střelbě ze vzduchovky. Borci nás v průběhu závodu navštíví jak na položce v leže, tak i ve stoje. Budou tak mít možnost alespoň zčásti okusit jak radost z úspěšného výstřelu, tak i zklamání z neúspěchu. „Odměnou“ za nepovedenou střelbu jim bude, tak jako v biatlonovém sprintu, trestný okruh.

Kromě závodu budete zajišťovat střelbu i v rámci Adrenalin Challenge Kids. Jak bude probíhat střelba a z čeho budou pálit ti nejmladší účastníci.
I malí sportovci budou mít ke své střelbě připravené vzduchové zbraně s pětirannými zásobníčky, podobně jako hvězdy biatlonu a stejně jako všichni biatlonoví sportovci. Společně s asistenty jim pomůžeme při manipulaci i nabíjení a pokusíme se jim v průběhu jejich střelby poradit na cestě k úspěšné střelbě. A protože to budou malé děti, samozřejmě jim připravíme trošku jednodušší podmínky. Dnes přeci sportujeme pro radost.

Nutno doplnit, že skromnost biatlonového oddílu určitě není na místě, vždyť loňský ročník Adrenalin Challenge Race vyhrál právě jejich svěřenec František Rychnovský, který bude letos obhajovat titul!

Foto: Archiv Mirka Bárty (Veronika Bártová, bronzová medailistka z III. Českého poháru v biatlonu žactva v Jablonci nad Nisou)

Zpět na aktuality