Jiří Žáček o spokojenosti a štěstí v cíli, „nejlehčím“ ročníku, důležitosti psychické přípravy či srdeční záležitosti

Zveřejněno: 12.10.2021

Na první pohled nejméně populární umístění, ale Jirka Žáček „bramborovou“ pozici rozhodně neoplakal, naopak v cíli zářil nadšením a rozdával úsměvy na všechny strany. Tenhle ostřílený adrenalinový matador dokončil závod v čase 3 hodiny, 21 minut a 21 vteřin a s nadhledem sobě vlastním zhodnotil závod ze všech možných úhlů pohledu.

Jirko, jak se krátce po dofinišování extrémního závodu Adrenalin Challenge Race 2021 cítíte a jaké bezprostřední pocity se ve Vás mísí? (interview bylo pořízeno krátce po závodě, pozn.).
Jsem naprosto spokojený a šťastný! Nemám, co víc bych k tomu dodal.
 
Letošním čtvrtým místem jste vyrovnal svůj dosud nejlepší výsledek na tomto závodě z roku 2017. Je to hodně potěšující?
Je to super! Je podstatný jako vždycky doběhnout a nezranit se, takže já jsem spokojenej. (usměje se) Akorát je blbý, že některý lidi tomuhle závodu asi moc nepřejou, protože byli stržený dvě místa na orienťáku. Trochu jsme se tam ztratili, ale jinak to bylo skvělý.
 
Byl letošní ročník závodu v něčem odlišný, případně náročnější než v předchozích letech?
Řekl bych, že oproti předchozím rokům byl nejlehčí. Na kole se nejel hned na začátku cross country a voda byla nejteplejší, co jsem tady dosud zažil. Navíc nebyla vysoká, takže o to to bylo jednodušší. Takže pro mě to byl nejjednodušší z těch všech závodů, ale tím neříkám, že byl snadnej.
 
Je škoda, že nebyl skok z mostu, ale nahradil ho high jump. Skok do lana byla další výzva, škoda, ale i tohle bylo fajn.
 
Skok z mostu byl tedy pro Vás větším adrenalinovým lákadlem?
Je to větší výzva. Tohohle se nebojím, do lana trochu ano, ale proto je to adrenalinová výzva.
 
Mohl jste díky předchozím účastem lépe rozložit síly v průběhu závodu? Už jste věděl, co Vás čeká, kde můžete trochu pošetřit energii a kde naopak je potřeba co nejvíc zapnout a makat na maximum?
Plus minus ano. Důležitá byla i psychická příprava, ta udělala svoje. Člověk tomu všechno přizpůsobí, hlavně hlavu. Je to prostě o hlavě, ta rozhoduje.
 
Připravoval jste se před závodem nějak speciálně? Zaměřil jste se na něco konkrétního?
Měl jsem to v plánu, ale úplně se to nepovedlo. Jak jsem ale říkal, je to hlavně o hlavě, takže pokud „nevykydne“ hlava, tak se tenhle závod dá zvládnout.
 
Je pro Vás Adrenalin Challenge Race určitým způsobem „srdcovka“, jelikož se na něj opakovaně a rád vracíte?
Víceméně ano, v Děčíně mám spoustu přátel. Je škoda, že takovejhle závod nemá marketing jako některý jiný. Byl bych rád, aby tomu tak bylo a účastnilo se jej víc a víc lidí.
 
Foto: Jiří Knejp
 

Zpět na aktuality