Franta Rychnovský: Pocit v cíli závodu? Kdo nezažije, nepochopí!

Zveřejněno: 4.3.2018

Má šanci zvítězit letos v extrémním závodě Adrenalin Challenge Race potřetí v řadě a dovršit tak zlatý hattrick. Řeč je o top borci Františku Rychnovském. Jak hecuje svoje soupeře? Jak velkou má opět motivaci zvítězit na domácím kolbišti a čím je samotný závod specifický? A na co se nejvíc těší, aby zároveň byla vidět sportem zocelená těla všech závoďáků? Tohle všechno i mnoho dalšího čti v tomhle poutavým interview.

Františku, Tobě se povedlo vyhrát extrémní závod Adrenalin Challenge Race dvakrát za sebou, takže letos cílíš na vítězný hattrick. Jak Ti to teď, zhruba dva měsíce před závodem, zní v uších?
Občas, třeba při plavání, mi to proběhne hlavou, tomu se člověk neubrání, ale malovat si to můžu, jak chci, nakonec stejně rozhodne kvalita soupeřů. Každopádně pokud nastoupím do závodu, tak to nikomu nedám zadarmo. V práci koukám na dvě obří trofeje na polici a na jednu tam ještě místo je...

Jak bys hecnul a vyzval svoje potenciální soupeře a na co se v závodě samotném i souboji s Tebou mohou těšit?
Nevím, jestli do takového extrémního závodu pomůže hecování soupeřů, spíše musí umět člověk namotivovat sám sebe, aby celý závod vydržel. Při tomto závodě ani nejde o poměřování se soupeři jako spíše o souboj se sebou samým. Ale pro ty, co do toho jdou opravdu naplno, ať věří, že mi to konečně nandají. A já doufám, že ne.

V současné době je potvrzeno celkem sedm Tvých vyzyvatelů včetně dvou žen. A všichni budou velmi nažhavení sesadit Tě z trůnu a tenhle ojedinělý závod opanovat. Bude i díky tomu Tvoje motivace uspět na domácí půdě vyšší?
Nemám před závody o nic vyšší motivaci než jindy, dělám to pro radost. V tomto závodě asi ani nejde o to, kdo ho vyhraje, ale o to, kdo ho vůbec dokončí, zvláště když nepřeje počasí. Vítězství, to je k tomu závodění jen takový bonus. A kdo letos vyhraje, tak si ten trůn určitě zaslouží, zadarmo to nebude.

Na co konkrétně bys účastníky nalákal? Na co se mohou těšit a co je takovým specifikem/hlavním lákadlem celého závodu?
Plavání v Labi ve studeném proudu není pro každého. Už jen do toho jít znamená, že nejsi žádný padavka. Pak už jen dřina, zima, bláto, pot, krev, adrenalin, bloudění a vyčerpání. Ale pak ten pocit v cíli - kdo nezažije, nepochopí.

Jak se letos na závod budeš připravovat? Je něco, čemu se díky zkušenostem z předchozích dvou let budeš více věnovat a pilovat to?
Popravdě ani žádná speciální příprava není. Do konce března se soustředím na biatlon a pak hned začíná běžecká příprava na léto. Takže v dubnu jen opráším kolo a jde se na to. Přidal jsem jen na plavání, tak doufám, že to bude vidět.

Vloni jsi krátce po závodu říkal, že nejtěžší bylo právě plavání, a nebyl jsi zdaleka jediný ve startovním poli. Kterou z disciplín sis s odstupem času nejvíc užil a znovu se na ni těšíš?
Vloni byl v Labi větší proud a také voda byla nepříjemně chladná, ale už se do ní zase těším. Ostatně jako na všechny další disciplíny. A na závěr na ten přejezd po laně na zámek (extreme travers, pozn.), ten se neomrzí. Ještě doufám, že konečně vyjde počasí a ze závodu nevypadne via ferrata, aby otestovala ta naše sportem zocelená těla. (usměje se)

Foto: Kryštof Kalina

Zpět na aktuality